HIGIJENA ZUBI
Autor: Sanja Kljajić, 23. 1. 2019.

U okviru provođenja zdravstvenog odgoja „Živjeti zdravo“ učenicima od prvog do četvrtog razreda Oš „Vjekoslav Klaić“ u  Pš  Klokočevik održano je predavanje o higijeni zubi. Predavanje je održano 23. siječnja 2019. godine.  Medicinska sestra Dubravka  poučila ih je kako pravilno prati zube. Učenici su saznali da posjet zubaru moraju obaviti najmanje dva puta godišnje i da to nije toliko strašno kako svi kažu. Kako bi posjeti zubaru bili što ugodniji i bezbrižniji,  učenici moraju  redovito voditi brigu o zubima. Važno je pravilno ih četkati dvaput dnevno kružnim pokretim svuda po usnoj šupljini kako ne bismo dobili karijes  koji je najveći neprijatelj zuba. Saznali smo da  četkicu  za zube trebamo mijenjati četiri puta godišnje.  Na velikom modelu zdravog zubala pokazala je učenicima pravilno pranje zubi četkicom i pastom za zube. Učenici su postavljali pitanja o zubima i higijeni usne šupljine na koja je sestra Dubravka stručno odgovarala. Osim praktičnog djela, sestra im je ispričala i dvije zanimljive poučne priče o higijeni. Važno je međusobno poticanje roditelja, djece, obitelji i prijatelja na pranje zuba jer, kako kažu, u lijepom je osmijehu pola zdravlja!