I ove godine “Pinokio ide u pješačku školu”
Autor: Sanja Kljajić, 19. 3. 2018.

Prije nekoliko godina I.H. iz Prometne policije Slavonski Brod u suradnji s Kazališnom družinom “Ivana Brlić-Mažuranić” osmislila je dječju lutkarsku kazališnu predstavu pod imenom “Pinokio ide u pješačku školu”. Predstava je namijenjena učenicima prvih razreda osnovnih škola na području Brodsko-posavske županije, a cilj joj je prikazati se u 30-tak matičnih osnovnih škola. Cijeli je program financiran iz sredstava Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa.
Da je projekt zaživio, vidi se iz godine u godinu. Policijski službenici aktivno su se uključili u realizaciju predstave i nije im teško svake godine na zabavan način najmlađe učenike upoznati s Pinokijom i njegovim dogodovštinama. Našu su školu i najmlađe đake posjetili 19. ožujka te nas podsjetili koliko je važno znati ponašati se u prometu. Kroz interaktivnu predstavu djeca su naučila kako izgledaju prometni znakovi, što znače i kako pravilno prelaziti cestu na pješačkom prijelazu. S Pinokijom su i sami krenuli u školu, ali kao i on, polazili su pješačku školu u kojoj su naučili kako pravilno doći od kuće do škole i kako se odgovorno, sigurno i pravilno ponašati u prometu. Zapamtili su da se na cesti ne smiju igrati s loptom, nepromišljeno pretrčavati cestu, neoprezno voziti bicikl. Upoznali su se sa semaforom i značenjima njegovih boja.
Nakon završetka edukativnog igrokaza policijski službenici i Pinokio učenike su, zato što su surađivali i aktivno sudjelovali u izvedbi, počastili slatkišima i grickalicama. Reakcije djece i učitelja osnovnih škola bile su izuzetno pozitivne i vjerujemo da će se kazališna predstava i iduće godine provoditi u našoj školi za nove učenike prvih razreda.