« Siječanj 2019 »

Kako do nas?

Garčin - zemljopisni smještaj i položaj

Garčin je smješten (45°10'58" sjeverno od ekvatora i 18°10'59" istočno od početnog meridijana ) u istočnom dijelu Brodsko-posavske županije, na cestovnom prometnom pravcu Slavonski Brod-Đakovo, odnosno uz željezničku prugu koja povezuje Zagreb s posavskim dijelom Slavonije.

Povoljnost zemljopisnog položaja uvjetovana je prometnim značenjem kao i smještajem između rijeke Save (na jugu) i Dilj gore (na sjeveru). Garčin je naselje ruralnog karaktera sa 933 stanovnika (po popisu iz 2011.), kojeg proces depopulacije nije zaobišao, unatoč povoljnosti zemljopisnog položaja. Intenzivno ekonomsko iseljavanje i nizak prirodni prirast uzrokovali su takvu demografsku dinamiku. Stanovništvo je najviše zaposleno u primarnom sektoru, a zahvaljući mesnoj industriji (“Marvik“) i proizvodnji namještaja (“Žir“) povećava se i relativni udio sekundarnog sektora.

Turistička djelatnost (ranč “Ramarin”, izletište Grabovac, sportski objekti - bazeni u Selni i sportska školska dvorana u Garčinu)u budućnosti bi mogla imati značajan doprinos gospodarstvu općine.

U administrativnom smislu, Garčin je sjedište općine koja obuhvaća još sedam naselja (Bicko Selo, Klokočevik, Sapci, Selna, Trnjani, Vrhovina i Zadubravlje) i diljski zaselak Surevicu.

Napisao:

Vinko Tokić, prof.geografije i povijesti