« Studeni 2021 »

Nastava likovne kulture u galeriji
Autor: Sanja Topuzović, 25. 10. 2019.

Učenici petih razreda posjetili su Spomen galeriju Ivana Meštrovića u Vrpolju. Imali su direktan susret s originalnim skulpturama izrađenima u gipsu, bronci i kamenu.

Uz stručno vodstvo ravnateljice galerije, učenici su istraživačkim radom proučavali skulpture istaknutog kipara Ivana Meštrovića. Naučili su razliku između kipa i reljefa, uočili motive poput majke i djeteta, portreta umjetnikove supruge i majke te ostalih članova obitelji i pronalazili su sličnosti i razlike u prikazima skulptura. Da je Meštrović zaista bio velika ličnost na području umjetnosti, učenici su otkrili kroz proučavanje legendi na kojima je istaknut naziv djela, godina nastanka, materijal i mjesto nastanka djela. Svi su bili iznenađeni mjestima u kojima je Meštrović živio i stvarao poput Zagreba, Rima, New York-a, Chicaga...

U galerijskom prostoru učenici su imali i likovni zadatak, olovkom nacrtati i osjenčati jednu od skulptura koja im je najzanimljivija. U tome su bili vrlo uspješni, a ovaj način nastave im je bio izrazito zanimljiv.

Učenici su posjetili i župnu crkvu svetog Ivana Krstitelja u Vrpolju u kojoj se nalazi krstionica i Meštrovićev brončani kip Ivana Krstitelja. Uočili su i park skulptura sa djelima Meštrovića i njegovih učenika, Vanje Radauša i Frane Kršića.

Nastavnica Josipa Čeliković